Kontakty

Novela přestupkového zákona
- co přinesla řidičům?

Publikováno 27.10.2015

Už přes měsíc platí novela zákona o přestupcích, od které si vláda i úředníci slibují, že zefektivní celý proces přestupkového řízení. Zaměřuje se především na postih za nejzávažnější přestupky a zbytečné prodlužování řízení. Do boje vyrazila s delší promlčecí lhůtou a zvýšením pokut, na příští rok chystá rejstřík přestupků a přísnější postihy za recidivu. Jaký dopad to ale má a ještě bude mít na české řidiče?

Od 1. 10. 2015 vzešly v platnost dvě zásadní změny, které by měl mít na paměti každý, kdo se dopustí dopravního přestupku. Tou, kterou úřady nejvíce kvitují, je prodloužení promlčecí lhůty, druhou potom zvýšení sazby pokut.

 

Promlčecí lhůta

Doba, jejímž uplynutím je případ promlčen, se novým zákonem prodlužuje z 1 až o 2 roky. Touto změnou vláda vyhověla hlavně pověřeným úřadům, které již delší dobu volaly po změně zákona. A to nejen kvůli množství případů, které nestíhají projednávat a spáchaný přestupek tak zůstává nepotrestán. V posledních několika letech totiž došlo k nárůstu počtu obviněných, kteří začali využívat svá práva na obhajobu, což mnohdy vedlo k průtahům. Určitý vliv na tento stav má vyšší znalost a přehled v odvolacích či jiných řízeních způsobena novou nabídkou služeb z řad advokátů, pojišťoven či jiných subjektů.

„Tímto krokem se pro nás v podstatě změnilo pouze to, že jsme mírně upravili naši službu a zvýšili vstupní i časové náklady na vyřízení jednoho případu. Jelikož není naše obhajoba postavena pouze na prekluzi, rozhodně to neznamená, že bychom službu přestali nabízet,“ říká Rostislav Jelínek z ČVPM.

Nová úprava by tak měla dát dostatečný čas na řádné projednání přestupků úředníky a soudy a přípravu obhajoby ze strany domnělého viníka. Pro řidiče to ale může znamenat dvakrát delší dobu vyřizování a prokazování s nejasným koncem.

 

Pokuty

Druhou změnou, která se některých řidičů již přímo dotkla, je zvýšení částky za pokuty v případě blokového či příkazního řízení. Ty se v případě blokové pokuty zvedly z maximálních 1 000 Kč na 5 000 Kč, u příkazního řízení se může jednat až o 10 000 Kč.

„Případy, které prochází rukama příslušných úředníků, mnohdy obsahují procesní nedostatky, neprůkazné informace či byly zachyceny přístroji užívanými nesprávným způsobem a mohly tedy být zkresleny. Pokud v takovém případě řidič např. z nejistoty podepíše protokol, nemá již možnost se odvolat a platí vysoké částky, které se odvíjí od názoru daného policisty, zbytečně. Pokud se navíc jedná o bodovaný přestupek, může kvůli tomu ztratit také řidičské oprávnění,“ uvádí Jelínek.

Jak se bránit?

Pokud se řidič ocitne v nejasné či sporné situaci, má samozřejmě právo na vlastní obhajobu. Zastupovat se může sám, či za sebe nechat jednat osoby či společnosti znalé problematiky.

Připojte se k nám a pokuty nechte stranou
Pojistěte se proti dopravním pokutám  od 2 000 Kč na celý rok a my se o Vás postaráme.
Morální kodexPojistit se
Hájíme pouze ty řidiče, kteří nezpůsobí újmu na zdraví nebo neřídí pod vlivem omamných látek.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace